7 gün 24 saat kesintisiz tatil rehberi Mytatil.org
Özel Arama


İç Anadolu ve Doğu Anadolu Yaylaları Yazar: Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

Yayla turizmi açısından İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgeleri, Karadeniz, Akdeniz ve Ege Bölgeleri’nin ardından gelir. Her ne kadar nicelik anlamında İç Anadolu ve Doğu Anadolu geri planda kalsa da, oldukça nitelikli yaylaları da bünyesinde barındırır.

İç Anadolu Bölgesi sınırıları içinde yer alan Yozgat İli’ndeki Bozok Yaylası, İç Anadolu’da belki de en popüler yayladır. Kızılırmak Havzası’nın bünyesinde bulunan bir bölgede yer alan Bozok Yaylası, Delice Irmağı ve Çorum Suyu’nun yıllarca süren etkisi ile oluşan uzun düzlüklere sahiptir. Kuzeydoğu’sunda Akdağlar’ın, Kuzeydoğu’sunda ise Deveci Dağı’nın bulunduğu Bozok Yaylası, 1300 metre dolaylarında bir yükseklikte bulunmaktadır.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde ise Yukarı Fırat Bölümü, yoğun yeşil yapısı ve yaylaları ile öne çıkmaktadır. Bilgöl sınırları içinde bulunan Bingöl Yaylası, Şerafettin Yaylası ve Çötele Yaylası, kentin tanınmış yaylalarıdır.

ic anadolu yaylalar 300x218 İç Anadolu ve Doğu Anadolu Yaylaları

Ağrı Dağı’nın 4000 metrelerinde bulunan ve volkanik etkenler sonucunda oluşan Serdarbulak Yaylası, sahip olduğu kısmi buzul bölgelerle yaylacılığın uç noktalarında bulunur.

Van Gölü‘nün hakim olduğu coğrafyanın içinde bulunan Ahlat ilçesi sınırlarında yer alan Sütay Yaylası, bölgenin turizm açısından canlı yaylaları arasında yer alır.

Doğu Anadolu’nun biraz daha kuzeyine çıkacak olursak Munzur – Melan Yaylası ile karşılaşırız. Erzincan sınırları dahilinde yer alan bu yaylaların yanında, Takkuran, Tahsullu, Abıhayat ve Uzunçayır Yaylaları da bölgenin öne çıkan diğer yaylalarıdır.

dogu anadolu yaylalari 300x225 İç Anadolu ve Doğu Anadolu Yaylaları


İlgili Kelimeler; , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Benzer Yazılar

Ege Bölgesindeki Yaylalar

Ege Bölgesindeki Yaylalar

Ege Bölgesi, dağlarının denize uzanış yönü başta olmak üzere birçok açıdan yayla turizmi için sınırlı alanlara sahiptir. Ülkemizde Karadeniz... Yazının Devamı →

Yayla Tatili

Yayla Tatili

2010 yaz tatili sezonu inanılmaz derece sıcak geçiyor.Sıcaktan bunalan ve plajlarda güneşlenmekten sıkılan tatilcilerimiz için ilginç tatil imkanı... Yazının Devamı →

Şeker Bayramı Tatili

Şeker Bayramı Tatili

İslam aleminde kutsal kabul edilen ramazan ayı uğurlandıktan hemen sonra kutlanan Şeker Bayramı bu yıl tatilciler için mutlak tatil zamanı sanırım... Yazının Devamı →Yazı Hakkında Yorumunuz?

İç Anadolu ve Doğu Anadolu Yaylaları Için 3 Yorum

şule Demişki

hep aynı şey yazıyor

Ayten susam Demişki

istediğim şeyi bulamadım

selim Demişki

ne bilim

Mytatil.org adresinde 1130 adet tanıtım bulunuyor...
Popüler Kelimeler; yilbasi resimleri Banyo Fethiye çanakkale konaklama Genel ucuz tatil Bursa tatil rehberi otel Bodrum Antalya ucuztatil Mini Bar YILBASI tatil Turizm Hizmet Oda Columns Sörf Bir Kayak Klima bodrum tatil

Tatil RehberiTatil ,Site Haritası,