7 gün 24 saat kesintisiz tatil rehberi Mytatil.org
Özel Arama


Şanlıurfa Turistik Yerleri Yazar: Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

Türkiye’nin doğusunda belki de en çok ziyaretçiyi çeken il Şanlıurfa’dır. Her yıl on binlerce turiste ev sahipliği yapan Balıklı Göl’ün adı geçince, akıllara hemen Şanlıurfa’nın gelmesi bu özelliğin bir parçasıdır.

balikli gol 300x225 Şanlıurfa Turistik Yerleri

Şanlıurfa’nın turizm açısından çok önemli olmasının temelinde, derin bir tarihî geçmiş yer almaktadır. Harran olarak bilinen bölgenin geçmişinin milattan önce 2000’li yıllara kadar gittiği, alanda bulunan tabletlerden öğrenilmiştir.Milattan sonraki 1. ve 2. yüzyıllarda Süryaniler’in kurduğu Sogmatar Ören Yeri, Şanlıurfa’nın tarihi dokusuna bir parça daha koymaktadır.

Sogmatar 300x199 Şanlıurfa Turistik Yerleri

Geçmişten bugüne Şanlıurfa’nın en çok ziyaretçi çeken bölge ise, İbrahim Peygamber’in ateşe atıldığı ancak ateşin suya dönüştüğü yer olduğuna inanılan Balıklı Göl’dür.

Ulu Cami, yanındaki mağarada Hazret-i İbrahim’in doğduğu Mevled-i Halil Cami ve Rızvaniye Cami, Şanlıurfa’ya gidenlerin mutlaka görmeleri gereken yerlerdendir.

urfa rizvaniye cami 300x200 Şanlıurfa Turistik Yerleri

İl sınırları içinde, tarihin çeşitli dönemlerinden kalan büyüklü küçüklü birçok yapı bulunmaktadır. Bu yapılara bir bakacak olursak, Karakoyun Su Kemeri’ni, Urfa Kalesi’ni, Firuz Bey Çeşmesi’ni, Hacı Kâmil Hanı’nı ve Gümrük Hanı’nın çevresinde kurulmuş yapıları sayabiliriz.

Mezopotamya ve çevresi, insanoğlunun ilk yerleşim yerleri olarak bilinir. Şanlıurfa’da yer alan Kazane de, milattan önce 5000’li yıllara uzanan geçmişiyle önemli bir tarihî bölgedir.

Şanlıurfa ve çevresinde yapılan kazılar sonucunda elde edilen tarihî kalıntılar, bugün Şanlıurfa müzesinde sergilenmektedir. Müzeyi ziyaret eden ziyaretçiler, Asur, Babil ve Hitit Medeniyetlerine birbirinden güzel eserlere göz atabilirler.

sanliufra 300x199 Şanlıurfa Turistik Yerleri


İlgili Kelimeler; , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Benzer Yazılar

Şanlıurfa

Şanlıurfa

Arkeolojide Bereketli Hilal diye adlandırılan bölge üzerine kurulu Şanlıurfa Peygamberler Şehri olarakta bilinir.Müze şehir olarakta bilinen bu... Yazının Devamı →Yazı Hakkında Yorumunuz?

Şanlıurfa Turistik Yerleri Için 2 Yorum

emre Demişki

kısa ve öz

ahmet Demişki

çok müthiş yerler olduğunu düşünüyorum

Mytatil.org adresinde 1130 adet tanıtım bulunuyor...
Popüler Kelimeler; çanakkale Banyo ucuz tatil konaklama ucuztatil yilbasi resimleri Antalya Bursa Oda Genel Hizmet Fethiye Klima Mini Bar Kayak Bodrum tatil rehberi otel Turizm Columns YILBASI tatil Sörf bodrum tatil Bir

Tatil RehberiTatil ,Site Haritası,